Radyo KYÖD

Kurullar

Radyo KYÖD, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’ne bağlı bir kuruluş olarak 24.06.1995 tarihinde yayın hayatına başlar. Radyo KYÖD’ün kurucu kadrosu Genel Koordinatör Mahmut Gelgin, Genel Yayın Yönetmeni Alper Ürersoy, Haber Programcısı Uğur Şimşek, Murat İlem, Tolga Alişoğlu, Güneş Gürsoy, Onur Tan, Kerim Dinç, Cömert Yağız, Yasemin Ermez, Yelda Özdeş, Serpil Akpınar, Nilüfer Özdemir ve Nilgün Savaş’tan oluşur. Radyodaki görev dağılımı genel müdür, genel yayın yönetmeni, reklam müdürü, muhasebe müdürü, spiker, programcılar ve teknisyenler şeklindedir.

Radyo KYÖD faal olduğu tarihlerde işlerini bir prodüksiyon stüdyosu ve bir program stüdyosunda yürütür. Stüdyolarında gerçekleşen yayınları radyo-link yardımıyla Gözlemen Tepe’de bulunan anten direğine ileterek, buradan 2 KW’lık bir verici ile Kocaeli bölgesinde yayınlar gerçekleştirir. Bulunduğu bölgede kendisini yerel bir radyo olarak tanımlayan Radyo KYÖD, kısa sürede kentin yerel radyoları arasında önemli bir paya sahip olur. 97.5 frekansla sürdürdüğü yayın hayatında sadece Kocaeli’den dinleyicilere ulaşmakla kalmayıp, çevre illerde de -kısıtlı bir biçimde de olsa- dinlenir.

Radyo KYÖD’ün hedef kitlesi eğitimli ve 30 yaş üstü kişilerdir. Vizyonunu dinleyicilerin yaşam kalitelerini geliştirmek üzerine kuran Radyo KYÖD, yayın hayatı boyunca KYÖD’ün Atatürkçü yapısına bağlı kalır. Üstelik yayın politikaları da KYÖD tarafından belirlenir. Ayrıca radyonun idari yapısı da derneğe bağlı olarak şekillenir. Radyo KYÖD’ün yönetim kurulu başkanı ve başkan yardımcısı aynı zamanda KYÖD’ün yönetim kurulu başkanı ve başkan yardımcılığı görevini üstlenenlerden oluşur. Ek olarak her yeni yönetim döneminde dernek içerisinden ya da dışarısından eğitimli, objektif, özverili vb. niteliklere sahip çalışan takviyeleri de yapılır.

Yayın dönemlerini üç aylık süreler olarak belirleyen ekip, sonbahar, kış, ilkbahar, yaz dönemlerinde yayın içeriklerinde değişiklikler yapar. Düzenlenen programların tümü canlı olarak dinleyiciyle buluşturulur. Ayrıca radyo, yayın hayatı boyunca 7 gün 24 saat olacak şekilde kesintisiz yayın gerçekleştirir. Yayınların kapsamını ağırlıklı olarak haber, müzik, eğitim, kültür, sanat, teknoloji dünyası, alo istek gibi programlar oluşturur. Alo istek programı kapsamında, dinleyiciyle SMS ya da arama yoluyla bağlantı kurularak istedikleri şarkının dinletisi gerçekleştirilir. Müzikler ağırlıklı olarak caz, blues, soul, rock türlerindedir.

Ayrıca, Kocaeli’de dağıtımı yaygın olarak gerçekleştirilen yerel gazeteler ve ulusal gazetelerden haberler düzenli olarak paylaşılır, çeşitli kurum ve kuruluşlardan iletilen basın bültenleri haber şeklinde dinleyiciye ulaştırılır. Bunların yanı sıra, internette yayınlanan haber portallarında verilen önemli gelişmeler de program akışı içinde yer alır. Haberlerin yanı sıra, dinleyicileri aydınlatmak amacıyla çeşitli konularda söyleşilere, bilgi programlarına da yer verilir. Çeşitli kültür sanat aktivitelerinden haberler ile kent yaşamını yakından ilgilendiren aktüel konular hakkında stüdyo konukları dinleyicilerle buluşturulur. Kocaeli’yi yakından ilgilendiren siyaset dünyasına dair gelişmeler ile birlikte, tarihi hakkında kapsamlı programlar gerçekleştirilir. Radyo KYÖD yayın hayatını sürdürdüğü 2000’li yıllara değin yayın içeriğini bu kapsamda oluşturur.

Not: Radyo KYÖD hakkında elinizde evrak, resim vb. varsa kyod.arsiv2021@gmail.com adresine göndererek arşive katkıda bulunmanızı rica ederiz…

Uğur Saral

KYÖD Başkanı